BLIK – przelewy na telefon już dostępne!
Przelewy BLIK na telefon to bardzo popularny sposób na przekazywanie pieniędzy. Już dostępne w aplikacji BS Niedrzwica Duża EBO Mobile PRO!
Strona główna » Stosowane wskaźniki referencyjne
WIBOR jest kluczowym wskaźnikiem referencyjnym stopy procentowej w rozumieniu rozporządzenia BMR, opracowywanym na dzień przekazania dokumentu informacyjnego przez administratora – GPW Benchmark S.A.
Oznaczenia przy nazwie wskaźnika np. 1M, 3M, 6M, 12M wskazują na termin, którego dotyczy wskaźnik referencyjny (tzn. tenor), czyli 1M – jeden miesiąc, 3M – trzy miesiące, 6M – sześć miesięcy, 12M – jeden rok.
WIBOR opracowywany jest według metody samodzielnie określonej administratora pod nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego. Szczegóły dotyczące WIBOR, w tym opis metody jego opracowywania oraz procedury dotyczące przyjmowania i rozpatrywania skarg dotyczących procesu jego wyznaczania GPW Benchmark S.A. opublikował na stronie internetowej pod adresem www.gpwbenchmark.pl
W dniu 16 grudnia 2020 KNR wydała zezwolenie na prowadzenie przez GPW Benchmark S.A. działalności jako administrator wskaźników referencyjnych stóp procentowych, w tym kluczowych wskaźników referencyjnych (takim wskaźnikiem jest WIBOR). Wydanie przez KNF zezwolenia dla GPW Benchmark S.A. oznacza, że organ nadzoru finansowego uznał proces wyznaczania wskaźników referencyjnych WIBOR i WIBID za zgodny z wymaganiami nałożonymi przez rozporządzanie BMR.
Na podstawie otrzymanego zezwolenia GPW Benchmark została uprawniona do opracowania innych wskaźników stóp, których proces wyznaczania będzie odbywać się zgodnie z wymogami rozporządzenia BMR.
Nazwa oraz dane adresowe administratora WIBOR
GPW Benchmark S.A. z siedzibą w Warszawie, ul. Książęca 4, 00-498 Warszawa
Stawka referencyjna WIBID (ang. Warsaw Interbank Bid Rate) określa referencyjną wysokość oprocentowania lokat na polskim rynku międzybankowym, ustalana jest zgodnie z Regulaminem Stawek Referencyjnych WIBID i WIBOR przez administratora stawek referencyjnych, którym jest GPW Benchmark S.A. z siedzibą w Warszawie i publikowana m.in. na stronie www.gpwbenchmark.pl
Wysokość stawki WIBID 1M ustalana jest na okresy jednomiesięczne odpowiadające miesiącom kalendarzowym, jako średnia arytmetyczna z miesiąca poprzedzającego dany miesiąc kalendarzowy.
STOPA REFERENCYJNA NBP – to jedna z czterech głównych stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego (NBP), obok stopy depozytowej, lombardowej i redyskontowej. Stopa referencyjna jest ustalana przez Radę Polityki Pieniężnej. Wyznacza minimalną rentowność bonów pieniężnych emitowanych przez NBP, sprzedawanych w ramach operacji otwartego rynku na rynku międzybankowym. Operacje te polegają na zakupie bądź sprzedaży przez bank centralny krótkoterminowych papierów wartościowych w celu przywrócenia równowagi na rynku. Interwencje te wpływają na poziom oprocentowania depozytów na rynku międzybankowym o porównywalnym terminie zapadalności.
Dla umów zawartych od 01.01.2016 r. stopa referencyjna NBP stosowana jest do wyliczania odsetek ustawowych za opóźnienie przeterminowane (Bank nalicza odsetki w wysokości dwukrotności odsetek ustawowych za opóźnienie w stosunku rocznym; odsetki ustawowe za opóźnienie są równe wysokości sumy stopy referencyjnej NBP i 5,5 p.p.).
Stopa referencyjna publikowana jest m.in. na stronie: www.nbp.pl.
Archiwalne stawki stóp procentowych NBP, definicje oraz szczegółowe informacje dostępne są na stronie: www.nbp.pl
STOPA LOMBARDOWA – określa najwyższy poziom oprocentowania kredytów udzielanych przez bank centralny bankom komercyjnym pod zastaw papierów wartościowych.
Dla umów zawartych do dnia 31.12.2015 r. stopa lombardowa stosowana jest w Banku do wyliczania odsetek od należności przeterminowanych. Oprocentowanie od należności przeterminowanych obliczane jest jako 4 krotność stopy lombardowej NBP. Zmiana oprocentowania następuje po dokonaniu zmiany wysokości oprocentowania kredytu lombardowego, z dniem wprowadzenia zmiany przez NBP.
Stopa lombardowa publikowana jest m.in. na stronie: www.nbp.pl. Archiwalne stawki stóp procentowych NBP, definicje oraz szczegółowe informacje dostępne są na stronie: www.nbp.pl
Przelewy BLIK na telefon to bardzo popularny sposób na przekazywanie pieniędzy. Już dostępne w aplikacji BS Niedrzwica Duża EBO Mobile PRO!
Trwa plebiscyt Cashless Pay 2022 – internauci wybierają najciekawsze rozwiązania płatnicze minionego roku. Wśród nich jest pionowa karta Grupy BPS
Bank Spółdzielczy w Niedrzwicy Dużej dołącza do 31. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tegoroczny finał odbędzie się 29 stycznia i przyświeca mu cel walki z sepsą, chorobą zagrażającą życiu.
Skontaktuj się z nami już dziś, otrzymasz odpowiedzi i porady.